You are here: Novinky -> Novinky

Z Windows 10 pochádza už viac než 15 % zobrazení stránok

2016-10-10

Už viac ako 15 % zobrazení stránok vykonávaných slovenskými užívateľmi na webových stránkach pochádza z operačného systému Windows 10. Tento operačný systém tak obsadil tretie miesto (za Androidom a Windows 7) v rebríčku najpoužívanejších OS. Windows 10 zaznamenal vysoký podiel zobrazení v ČR (25 %), naopak najmenej populárny je v Bielorusku (6 %).

Koncom júla uplynul rok od uvedenia novej verzie operačného systému od Microsoftu na trh. Počas týchto 12 mesiacov zaznamenal Windows 10 rýchly nárast počtu zobrazení práve vo väčšine štátov regiónu CEE. Na Slovensku mal Windows 10 v auguste 2015 takmer 4 % zobrazení a líder medzi operačnými systémami, Windows 7, 40 %. O rok neskôr pochádzalo z Windows 10 už viac ako 15 % všetkých zobrazení, zatiaľ čo podiel Windows 7 neustále klesá a teraz dosahuje 25 % zobrazení.

Windows 10 má rovnaký podiel zobrazení v Maďarsku a Poľsku, kde sa tiež nachádza na treťom mieste v rebríčku najpoužívanejších operačných systémov a to za Windows 7 a Androidom. Na Slovensku už od mája vedie Android, ktorý zaznamenal tretinu zobrazení, druhý je Windows 7 a tretí Windows 10. Veľmi silnú pozíciu má Windows 10 v ČR, kde z tohto systému pochádza už štvrtina zobrazení stránok.

"Nízky podiel zobrazení stránok na mnohých trhoch generovaných z Windows 10 nie je prekvapujúci. Rastie totiž podiel zobrazení z mobilných zariadení, ktorý je na niektorých trhoch dokonca vyšší než podiel zobrazení z klasických PC. Druhým dôvodom je pretrvávajúca popularita systémov Windows 7 a 8. Ďalšie zmeny môžeme očakávať v budúcich rokoch, keď firmy začnú migrovať zo starších operačných systémov na najnovšie a podiel Windows 10 sa ešte zvýši. Avšak môžeme pozorovať globálny trend klesajúceho predaja výpočtovej techniky, čo je ovplyvnené popularitou mobilných zariadení a nedostatkom revolučných zmien, ktoré by motivovali ľudí ku kúpe tých najmodernejších zariadení. Tie sa často predávajú s predinštalovaným najnovším operačným systémom. Tu by som však nerád predvídal zásadné zmeny, aspoň nie v krátkodobom horizonte, "hovorí Marek Molicki, expert spoločnosti Gemius.

 

Dáta pochádzajú z výskumného nástroja gemiusPrism (www.rankings.sk).

 

O spoločnosti Gemius

Gemius je obchodno-poradenská spoločnosť poskytujúca dáta, riešenia a odporúčania v oblasti správy online reklamných kampaní, monitoringu a analýzy webových stránok či profilov internetových užívateľov. Informácie poskytnuté spoločnosťou sú základom pre každodenné marketingové a e-commerce aktivity takmer 2 000 firiem z odvetvia financií, telekomunikácií, IT, obchodu, FMCG, automobilového priemyslu, farmaceutiky, popredných reklamných agentúr a reklamných sietí, mediálnych domov, vydavateľov a zadávateľov reklamy z celého sveta.

Pôsobíme na 30 trhoch v Európe, na Blízkom východe a v Afrike. Prostredníctvom lokálnych pobočiek vo viac ako 12 štátoch spolupracujeme s profesijnými organizáciami venujúcimi sa globálnemu a lokálnemu rozvoju internetového trhu.

Naše štúdie vykonávame na základe vlastnej metodiky a technologickej infraštruktúry za prísneho dodržiavania ICC/ESOMAR noriem. Spoločnosť zamestnáva okolo 300 odborníkov vrátane IT špecialistov, matematikov, sociológov a psychológov. Mesačne analyzujeme 300 miliárd udalostí vyskytujúcich sa vo virtuálnom svete, t.j. zobrazenia stránok a kliknutia, ktoré boli uskutočnené internetovými užívateľmi. Spoločnosť bola založená v roku 1999. Viac informácií nájdete na www.gemius.sk a http://info.gemius.sk/

Kontakt pre médiá:

Gemius Slovakia

Izabela Urbanová

PR Špecialista pre Českú a Slovenskú republiku

E-mail: izabela.urbanova@gemius.com

Tel.: +420 222 519 423

Back to list